Novinky

Využití biocharu pro udržitelné zelené střechy: Lehčí půda s větší retencí vody

V posledních letech se v oblasti architektury a stavebnictví stále více uplatňují udržitelné a ekologicky šetrné materiály. Jednou z inovativních technologií, která nachází uplatnění při návrhu a budování zelených střech, je použití biocharu. Biochar je uhlíkový materiál získávaný z biomasy, který se může využít pro vylepšení půdy a zlepšení růstu rostlin.

Mykorhiza: Tajemná symbióza pod našima nohama

V přírodních ekosystémech se odehrává fascinující vzájemné soužití mezi rostlinami a symbiotickými půdními houbami. Tento fenomén je známý jako mykorhiza. Možná jste se s ním již setkali, když jste pozorovali propojení stromů s myceliem oblíbených kloboukatých hub, jako jsou kozáky, křemenáče nebo hřiby. Mykorhizní houby jsou starobylou skupinou, která existuje již více než 400 milionů let a pomohla rostlinám kolonizovat souš.

Dodejte stromům živiny. Kořenová injektáž je pošle přímo k jejich kořenům

Zhoršená kvalita životního prostředí a klimatické změny samozřejmě ovlivňují i stromy. Ty trpí malým prostorem pro kořeny, změnami kvality půdy, suchem, ale také poškozováním nadzemních částí dřevin. Důsledkem je, že jsou stromy méně odolné vůči hmyzím škůdcům, houbovým chorobám dřevin a celkově neprospívají a chřadnou.

Trápí vašeho pejska zažívání? Dejte mu uhlí!

Jako majitelka fenky s poměrně citlivým zažíváním a se zálibou v ládování se „fuj a „pusť“ věcmi mám moc ráda různé přírodní finty pro lepší zažívání. Navíc nepodceňuji ani obsah psí lékárničky pro případy, kdy přijde nějaká větší krize. Už jste někdy slyšeli pojem aktivní uhlí? Na trhu najdete různé přípravky pro pejsky s obsahem této složky. Já jsem se s Kájou tentokrát pustila do testování čistě přírodního přípravku Biochar od Dr. Uhlí ve formě sypkého prášku.

Terra Preta, jak si ji vytvořit na své zahradě?

Pokud vás zajímá trvale udržitelné hospodaření, určitě jste na tento název již narazili. Terra Preta je velmi úrodná tmavá půda, která je extrémně bohatá na prospěšné mikroorganismy. Původně byla objevena v Amazonii, kde ji cíleně vytvořili domorodci, kteří svými tisíce let prověřenými postupy dokázali z nepříliš úrodného základu vytvořit poklad. Tmavá barva je daná podílem dřevěného uhlí. To má vysokou povrchovou plochu a poskytuje tak mimořádně příznivé útočiště pro mikroby, které se starají o kvalitu zeminy. Zároveň uhlí zadržuje vodu a živiny. Obsah takto uložených látek je velmi stabilní a vydrží v půdě stovky až tisíce let.

Jak si vyrobit podobně kvalitní půdu?

Přesný recept na Terra Preta tak, jak ji vytvářeli indiáni, bohužel pravděpodobně v současné době nikdo nemá a nezná. Ale výhod zásadní složky, tzn. dřevěného uhlí, využít můžete. Biochar Dr. Uhlí můžete smíchat s vlastním kompostem nebo zeminou na zahradě v poměru 1:9 a okamžitě posunete kvalitu půdy na novou úroveň.

 • Biochar v půdě zadržuje vodu, pomáhá tak překonat období sucha, která nás téměř s jistotou čekají stále častěji.
 • Biochar Dr. Uhlí má až 3 x větší nasákavost než biouhel vyrobený v pyrolýzní peci metodou Kon-Tiki.
 • Biochar půdu provzdušňuje, díky ohromné aktivní ploše 350 m² na každý gram poskytuje domov pro mikroorganismy.
 • Biochar v půdě vydrží desítky až stovky let. Nejedná se o hnojivo, jehož použití musíte opakovat.
 • S každým do země uloženým kilogramem biocharu zároveň ukládáte do země i 2,7 kilogramu CO2
 • Použití je tak velmi ekologické z mnoha různých pohledů, od nižší potřeby zalévání nebo hnojení, přes trvalé uložení skleníkového plyny oxidu uhličitého do země po přípravu kvalitní nekyselé půdy plné živin pro budoucí generace.
 • A posledním bodem -  ale ne významem - je náš způsob výroby biocharu. Vzniká nám jako poslední stadium při spalování dřevní štěpky v naší pyrolytické bioplynové elektrárně. Na jeho výrobu energii nespotřebováváme, ale naopak ekologicky čistou cestou elektrickou energii produkujeme a dodáváme do sítě.

garden

Tipy pro práci s biocharem

Pro zahrádkáře a domácí pěstitele jsme připravili praktické balení o objemu 17 litrů. To se míchá s kompostem nebo zeminou v objemovém poměru 1:9. Biochar doporučujeme před smícháním se zeminou aktivovat ("nabít") namočením na alespoň 48 hodin ve vodě nebo zapracováním do kompostu. Důvodem je skutečnost, že biochar nejprve potřebuje vodu nasáknout, až poté ji může uvolňovat. V praxi to znamená pytel, nebo sáček ustřihnout a jednoduše napustit plný vody.

 • Smícháním s kompostem v poměru 1:9 zlepšíme o 20 % rychlost jeho rozkladu.
 • Přidáním do zeminy v poměru 1:9 vytvoříme maximálně úrodnou černozem bohatou na prospěšné mikroby a živiny.
 • Půda obohacená biocharem daleko lépe zadržuje vodu, takže nám šetří práci a energii při zalévání.
 • Půda obohacená biocharem je zároveň i lehčí a vzdušnější, takže je ideální složkou při tvorbě zelených střech.
 • Hodí se pro pěstování všech rostlin včetně pokojových, s výjimkou těch, které vyžadují kyselou půdu.

Biochar je zásaditý, takže nevyhovuje rostlinám, které mají rády kyselou půdu. Jinak nemá jeho použití žádná omezení.

Máte nějaké tipy nebo vlastní zkušenosti? Podělte se s námi emailem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz