Terra Preta, jak si ji vytvořit na své zahradě?

Pokud vás zajímá trvale udržitelné hospodaření, určitě jste na tento název již narazili. Terra Preta je velmi úrodná tmavá půda, která je extrémně bohatá na prospěšné mikroorganismy. Původně byla objevena v Amazonii, kde ji cíleně vytvořili domorodci, kteří svými tisíce let prověřenými postupy dokázali z nepříliš úrodného základu vytvořit poklad. Tmavá barva je daná podílem dřevěného uhlí. To má vysokou povrchovou plochu a poskytuje tak mimořádně příznivé útočiště pro mikroby, které se starají o kvalitu zeminy. Zároveň uhlí zadržuje vodu a živiny. Obsah takto uložených látek je velmi stabilní a vydrží v půdě stovky až tisíce let.

Jak si vyrobit podobně kvalitní půdu?

Přesný recept na Terra Preta tak, jak ji vytvářeli indiáni, bohužel pravděpodobně v současné době nikdo nemá a nezná. Ale výhod zásadní složky, tzn. dřevěného uhlí, využít můžete. Biochar Dr. Uhlí můžete smíchat s vlastním kompostem nebo zeminou na zahradě v poměru 1:9 a okamžitě posunete kvalitu půdy na novou úroveň.

 • biochar v půdě zadržuje vodu, pomáhá tak překonat období sucha, která nás téměř s jistotou čekají stále častěji
 • biochar Dr. Uhlí má až 3 x větší nasákavost než biouhel vyrobený v pyrolýzní peci metodou Kon-Tiki
 • biochar půdu provzdušňuje, díky ohromné aktivní ploše 350 m² na každý gram poskytuje domov pro mikroorganismy
 • biochar v půdě vydrží desítky až stovky let. Nejedná se o hnojivo, jehož použití musíte opakovat
 • s každým do země uloženým kilogramem biocharu zároveň ukládáte do země i 2,7 kilogramu CO2
 • použití je tak velmi ekologické z mnoha různých pohledů, od nižší potřeby zalévání nebo hnojení, přes trvalé uložení skleníkového plyny oxidu uhličitého do země po přípravu kvalitní nekyselé půdy plné živin pro budoucí generace
 • a posledním bodem -  ale ne významem - je náš způsob výroby biocharu. Vzniká nám jako poslední stadium při spalování dřevní štěpky v naší pyrolytické bioplynové elektrárně. Na jeho výrobu energii nespotřebováváme, ale naopak ekologicky čistou cestou elektrickou energii produkujeme a dodáváme do sítě

garden

Tipy pro práci s biocharem

Pro zahrádkáře a domácí pěstitele jsme připravili praktické balení o objemu 17 litrů. To se míchá s kompostem nebo zeminou v objemovém poměru 1:9.Pokud to podmínky umožňují, je vhodné biochar před smícháním se zeminou aktivovat namočením na cca 1 týden ve vodě nebo zapracováním do kompostu.

  Biochar je zásaditý, takže nevyhovuje rostlinnám, které mají rády kyselou půdu. Jinak nemá jeho použití žádná omezení.

  Máte nějaké tipy nebo vlastní zkušenosti? Podělte se s námi emailem.