Proč biochar?

Biochar.

Biochar, česky biouhel, je produkt, který vzniká karbonizací biomasy s účelem uložení do půdy. Není určen k dalšímu použití jako palivo. Nevzniká spalováním těženého kusového dřeva, v našem případě využíváme odpad z již použitého dřeva.

Karbonizace.

My biochar cíleně nevyrábíme, ale vzniká nám při provozování ekologické elektrárny. Při jeho produkci energii nespotřebováváme, ale naopak vyrábíme. Pyrolýza využívá spalování bez přístupu kyslíku za vysokých teplot 300 - 600 °C. Náš biouhel je poslední stadium života biomasy, je mimořádně čistý a forma v něm uloženého uhlíku je velmi stabilní, v půdě vydrží stovky až tisíce let.

biochar_1

Historie.

Příroda vytvářela biouhel od doby, kdy biomasa začala existovat. Biochar vzniká při požárech a tvoří nezanedbatelnou část organického uhlíku obsaženého v zemině. Lidé zjistili, že půda po požárech má výrazně lepší vlastnosti a umožňuje vyšší výnosy pěstovaných plodin, proto začali sami biochar vytvářet spalováním dřeva s omezeným přístupem vzduchu.

Ekologicky nejšetrnější je nejnovější technologie výroby dřevěného uhlí pyrolýzou. Za přesně stanovených teplot a tlaků, bez přístupu kyslíku, vzniká látka, která pohání motory s generátory elektrické energie a na konci procesu zůstane čistý a stabilní uhlík.

Udržitelnost.

Produkce biouhlu je jednou z možností, jak efektivně snižovat obsah uhlíku obsaženého v atmosféře. Při produkci biocharu vznikají paliva, která jsou využitelná v energetice. Biochar zlepšuje kvalitu života zvířat zlepšením jejich trávení, v půdě výrazně zlepšuje její vlastnosti. Zároveň zvyšuje schopnost zeminy zadržovat vodu a přispívá tak k přípravě na situaci, která nastává z důvodu oteplování planety.

Biochar má ohromné množství přínosů, pro základní seznámení doporučujeme například článek na Wikipedii.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz